Till er som inte trodde mig…

…när jag hävdade att jag jobbade i kostym i fredags: Här är bildbevis. Givetvis från Per Lindström, min kollega och medskapare till boken ”Lunds universum”.

På den ena bilden håller jag en Selectaprodukt som heter Wiener Melange ganska nära hjärtat. På den andra bläddrar Anders Fähltman och jag snabbt igenom bilagan ”Sydsvenskan – så funkar det” just då den har levererats. (Bilder här publicerade med benäget tillstånd, som det heter.)

[del.icio.us] [Facebook] [MySpace] [Twitter]

12 svar till “Till er som inte trodde mig…”

  1. Anna skriver:

    Ja det hör ju verkligen inte till vanligheterna! Nice!

  2. JennyG skriver:

    Kul att se dig! Fast nu måste vi snart ses på riktigt!

  3. Mia skriver:

    Ni kanske kan införa omvänd Casual Friday? Såg det på ett kontor en gång, varje fredag kom alla i slips och kavaj.

  4. Andreas Ekström skriver:

    Nej, jag är mer inne på att införa klädkod. Det kommer den dag jag blir chefredaktör för något, tro mig. För att publicera saker på den här bloggen måste man till exempel arbeta i hela och rena kläder, man får inte ha shorts eller sandaler, och skjortor bör i förekommande fall vara strukna.

  5. Björn Owen Johansson skriver:

    Stiligt förstås, men den där Selectaprodukten skär sig verkligen med klädseln. Dricker man sådant på Sydsvenskan?

  6. Andreas Ekström skriver:

    Numera, effective today, dricker jag bara te.

  7. Patrik skriver:

    Två saker: Wiener Melange är väl snarare slangtvätt än någon dryck (en liten slatt av varje sak som finns i maskinen håller slangarna rena). Förståeligt att du gått över till te.

    Sak 2. Bilagan om Sydsvenskan var lysande!

  8. Andreas Ekström skriver:

    Vafan, nu är du väl lite hård mot Selecta ändå, jag tycker det är rätt gott!

    Om bilagan: Kul att du gillade! Kommer inom en inte alltför avlägsen framtid att finnas som pdf på Sydsvenskan.se.

  9. Jacob skriver:

    Apropå Sydsvenskan: har ni slutat lägga upp delar av ”åsiktsmaterialet” från kultursidan på nätet? Det vill säga recensioner, krönikor, spaningar, etc. Eller fixas det retroaktivt vad det lider?

  10. Andreas Ekström skriver:

    Retroaktiv fix; mycket är ännu oklart.

  11. maria skriver:

    Åh, man blir ju alldeles varm om hjärtat! Sådär borde du se ut jämt!

    Fast jag uppskattar ju att man får gå i sandaler och ostruket i min bransch…

  12. Andreas Ekström skriver:

    Jag hade hatat det om det var obligatoriskt.

Kommentera