Jag ska verkligen se till att inte glömma att glädjas åt den här mitt i alltihop
Det är mycket prat här om ”Google-koden” just nu, men faktum är ju att en annan bok kommer ut före den – i januari anländer nämligen samlingsvolymen ”Jag kräver att ni läser vaket och långsamt” på Atlas förlag.
Det känns verkligen roligt! Dels för att texterna i sig får ett efterliv, bortom dagspressens tempo, dels för att jag tycker så mycket om hur de känns, satta i nytt sammanhang, med Micke Svedbergs snygga och klassiska formgivning och med de nyskrivna efterkommentarerna. Ulrika Knutson som är ordförande i Publicistklubben har skrivit ett kort förord också, som förhöjer bokkänslan. Jag ska absolut ha något slags partaj för att fira den här boken när den kommer efter årsskiftet, låt mig återkomma om det, men för nu vill jag bara visa er omslaget. Snyggt, eller hur? Typsnittet för titeln är det kvällspressklassiska Bodoni.

![[del.icio.us]](http://www.andreasekstrom.se/wp-content/plugins/bookmarkify/delicious.png)
![[Facebook]](http://www.andreasekstrom.se/wp-content/plugins/bookmarkify/facebook.png)
![[MySpace]](http://www.andreasekstrom.se/wp-content/plugins/bookmarkify/myspace.png)
![[Twitter]](http://www.andreasekstrom.se/wp-content/plugins/bookmarkify/twitter.png)
2 december, 2009 kl 6:32
Oj, titeln känns lite skrikig. Skojig.
2 december, 2009 kl 7:30
Och det andra då? Futura? Snyggt iaf. Grattis.
2 december, 2009 kl 7:51
Me like, grattis om jag inte sagt det!
2 december, 2009 kl 9:13
Snyggt! Men – nu kanske jag är för långsam och inte tillräckligt vaken – ska ö-et i ”författare” se ut sådär med prickarna lite tufft förskjutna? De är inte det i ”Ekström”, så det stör mitt ordningssinne såhär på morgonkvisten:-)
2 december, 2009 kl 12:12
Ossi: Helt rätt!
Love: Ja, så ska det inte vara, det är nog bara något skumt med avfotograferingen tror jag…
2 december, 2009 kl 15:26
Gillar titeln och den är snygg. Synd att den inte kommer ut innan jul annars hade den varit ett perfekt julklappstips.
Grattis!
2 december, 2009 kl 16:12
Snygg! Kul!
2 december, 2009 kl 16:40
Sandra: En sån här bok säljer normalt sett väldigt lite… Vi får väl hoppas att någon vill ge presenter i januari också!
3 december, 2009 kl 1:18
Häromdagen fick jag en ny logga till min enmansfirma. Typsnitten: Bodoni och Futura. Det är ett fint omen eller sammanträffande.
Ser fram emot boken!
3 december, 2009 kl 7:26
Papperstidningsromantik möter framtiden, helt enkelt?